Açıklamalarımız

Açıklamalarımız

Halk Sağlığıyla Oynayan Hakmar Haksız İşten Atmalara Son Vereceksin #HakmaraGitme

İşçilere zorla son kullanma tarihi (SKT) geçmiş ürün sattıran Hakmar, bir işçiyi daha işten attı. Mağazalara yapılan denetimde SKT’li ürün usulsüzlüğü belgelendi, işçi “ceza yediği için” Kod 46 ile işten atıldı. FUfmpaWXEAIXNZF222510362.webp

Sakarya Hakmar’da son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri rafa dizmeye zorlanan üyemizin, bu bahane edilerek Kod 46 ile işten atıldığını tüm kamuoyuna duyurmuştuk. #HakmaraGitme diyerek tüm yurttaşlara yaptığımız çağrı geniş yankı bulmuş ve onlarca Hakmar işçisi sendikamıza ulaşmıştı.

Yine üyelerimizin ve Hakmar işçilerinin bizlere verdiği bilgiler ile “Hakmar şubeleri denetlensin” çağrımızın da karşılık bulduğunu gördük. Bu işçilerin örgütlü gücünün, işlemesi gereken birimleri nasıl harekete geçirebildiğinin bir örneğidir.

Hakmar’ın kendi kârı için halk sağlığı ile oynayan düzeni, Sakarya’da zabıta ekipleri tarafından yapılan denetimlerde tekrar belgelendi. Raflarda yine SKT'li ürünleri eksik etmeyen Hakmar'a ceza kesildi. Denetim yapılması ve ceza kesilmesi ardından Sakarya Bölge Sorumlusu Yakup Buladı, işçiler üzerindeki baskı ve mobbingi artırdı. Ceza kesilen mağazada iki buçuk yıldır çalışan işçi, baskılar karşısında durumu Hakmar’ın insan kaynakları birimine bildirdi ve bölge sorumlusundan şikayetçi oldu. Tüm bu olaylar üzerine işçi, sessiz kalmadığı için Kod 46 ile işten atıldı.

  • Hakmar patronları; halk sağlığıyla oynamaktan, işçilere baskıyla SKT’li ürün sattırmaktan vazgeçeceksiniz.
  • Hakmar patronları; haksız yere işçileri işten atmaya, kıdem tazminatlarına el koymaya son vereceksiniz.
  • Tarım Bakanlığı; hiçbir boşluğa mahal vermeden tüm Hakmar şubelerini denetlemeye devam edeceksiniz.
  • Çalışma Bakanlığı; “istihdam” verilerinde bir sayı olarak gördüğünüz işçilerin haklarını koruyacak ve haksız yere işten atılan her bir işçi için soruşturma başlatacaksınız.

Hakmar işçilerinin bir sendikası var. Mağaza Market-Sen patronların her keyfi hak gaspına karşı market işçilerinin yanındadır. Asla yalnız kalmayalım, Mağaza Market-Sen ile haklarımızı alalım.

Haksız yere işten atılan Hakmar işçisinin yaşadıklarını kendi anlatımıyla sizlere aktarıyoruz:

“Bu işin peşini asla bırakmayacağım”

Şahsıma yapılan bu operasyonda tepeden tırnağa onay veren herkes sorumludur. İşten çıkarılmamın asıl sebebi, bölge sorumlusunu insan kaynaklarına şikayet etmem ve denetimde ceza kesilen mağazada çalışıyor olmamdı. İş akdimin sonlandırılmasındaki maddeler sadece bahaneden ve iftiradan ibarettir. "Zorla ve tehdit ile para istediğim, fire prosedürlerine aykırı hareket ettiğim" iddia edildi.

Beraber çalıştığım arkadaşlarıma "hakaret ettiğim ve tehdit ettiğim" iddia ediliyor. WhatsApp üzerinden  yazışmalarımız mevcut, kamera kayıtları ortada. Böyle bir durumun söz konusu olmadığını ispatlayabilirim. Şikayet edildiğim için görevimden alındığım söylendi. Peki sözde Bölge Müdürü Yakup Buladı'yı İnsan Kaynakları'na şikayet mailimden tam bir hafta sonra neden işten çıkarıldım? Şikayet edilmemle, şikayet etmem arasındaki zaman farkı çok az. Kendisinin bir özelliği mi var? Sadece bir Bölge Müdürü değil mi? Veya gerçekten de herkesin de bildiği gibi işçileri iftira ile işten çıkarmak gibi bir görevi mi var? SKT'li ürünler için bir çırpıda fiyat aldırıp zorla sattıran Yakup Buladı prosedürleri göz ardı ediyor. Fakat denetimde bu durum ortaya çıktığında bizler bir çırpıda işimizden ediliyoruz. Delilsiz asla konuşmam, yalan beyanda asla bulunmam. Mağaza Market Sendikası ile birlikte hukuki süreci başlatıyoruz. Bu işin peşini asla bırakmayacağım.

Hala çalışmakta olan arkadaşlarıma da bu uyarıları yapmadan edemem. Birgün siz de aynı duruma düşürülebilirsiniz. Haksız iftiralarla iş akdiniz tazminatsız olarak feshedilebilir. Gereken önlemleri almamız gerekiyor. Birlik olalım, bu haksız gidişata hep birlikte son verelim. Patronlara ve patron yanlısı olanlara asla sırtınızı dayamayın. Asla bir sonuç alamayacaksınız, aksine zarar göreceksiniz. Saygılarımla.


İlişkili İçerikler