Açıklamalarımız

Açıklamalarımız

GIZIA Mağazalarında Ve AVM’lerde Işçi Hakkı Gaspına Son

AVM’ler açıldı, “yeni normal” düzene geçildi ama mağaza çalışanlarının hakları, pandemi bahane edilerek gasp edilmeye devam etmekte. GIZIA mağazası, mağaza çalışanlarının bir kısmı için kısa çalışma ödeneğine başvururken bir kısmını da ücretsiz izne çıkardı. Böylece tüm çalışanlarının “masrafını” 0’a indirmiş oldu. Ne foto_gzia221023208.webp

AVM’ler açıldı, “yeni normal” düzene geçildi ama mağaza çalışanlarının hakları, pandemi bahane edilerek gasp edilmeye devam etmekte. GIZIA mağazası, mağaza çalışanlarının bir kısmı için kısa çalışma ödeneğine başvururken bir kısmını da ücretsiz izne çıkardı. Böylece tüm çalışanlarının “masrafını” 0’a indirmiş oldu. Ne sigorta ne vergi ne de ücret ödüyor.

Pandemi uygulamaları nedeniyle çalışanların ise eli kolu bağlanmış durumda. Kısa çalışma ödeneği yüzünden zaten düşük olan maaşları yüzde 40 oranında azaltılmış oluyor, sigorta primleri yatırılmıyor. Ücretsiz izne ayrılmak zorunda bırakılan işçiler ise asgari ücretin bile altında olan 1170 liraya mahkûm ediliyor. Çalışanlarının geçimini umursamayan GIZIA mağazası yönetimi bilmelidir ki mağaza çalışanı arkadaşlarımız da Mağaza Market-Sen olarak bizler de bu dayatmalara izin vermeyeceğiz. 

GIZIA mağaza yönetimi; işçilerinin haklarını gasp etmeyi derhal bırakmalıdır. Tüm çalışanlarına maaşını tam olarak ödemeli; yemek ve yol ücretlerini işçiye net şekilde belirterek vermelidir. Bu uygulamaların sadece GIZIA mağazasında olmadığını tüm AVM’lerdeki mağaza zincirlerinde benzer problemlerin yaşandığını biliyoruz. GIZIA mağazası ve diğer mağazalarda çalışan arkadaşlarımızın haklarının gasp edilmesine izin vermeyecek, onlarla mücadeleye devam edeceğiz. İşçi arkadaşlarımızı sendikasında, Mağaza Market-Sen’de hakları için birleşmeye davet ediyoruz. Mağaza Market-Sen olarak konunun takipçisi olacağız. 

GIZIA’da ve tüm ülkede mağaza market işçileri bugün de yarın da asla yalnız yürümeyecek.


İlişkili İçerikler