Açıklamalarımız

Açıklamalarımız

Market İşçilerine Dayatılan Sömürü Düzenine Son

Pandemi koşulları ve işsizliğin artmasıyla birlikte mağaza ve marketlerde çalışanların uğradığı hak gaspları daha da artmış durumda. İşten çıkarmalar yasaklandı ama mobbing ve istifaya zorlama oranı arttı. İş verenler, işsizliği gösterip sömürüye razı gelmemizi istiyor. market_aciklama221145185.webp

İşçiyiz.biz’in haberine göre kurumsal olduğunu iddia eden bir markette işçiler her gün 10-11 saat çalıştırılıyor. Bunun yanı sıra her çalışan haftada bir gün de “full” yapıyor; yani, o gün 12 saat çalışmasına rağmen kimseye fazla mesai ücreti ödenmiyor. İşçilerin uzun süre çalıştırılması yetmezmiş gibi bir de herkesten her işi yapması bekleniyor. Kasiyer olarak işe alınan birisi kasiyerliğin yanı sıra hem reyon dolumu hem sevkiyat hem de temizlik yapmaya zorlanıyor. En ufak bir itirazda ise “beğenmeyen istifasını yazsın, burada böyle” denilerek istifaya zorlanıyorlar. 

Bizler biliyoruz ki bu ağır çalışma koşulları da uygulanan mobbing de sadece bahsi geçen market ile sınırlı değildir. Patronlar karlarına kar katabilmek için, bir işçi daha işe almak yerine çalışanlarını sömürmeyi tercih ediyor. Biz Mağaza Market Sendikası olarak tüm mağaza market çalışanı arkadaşlarımızın yanındayız ve patronların haklarımızı gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Bizler milyonlarız ve biz olmadan o marketler de, o mağazalar da var olamaz. Gücümüzün farkındayız ve bu koşullarda çalışmaya mecbur değiliz. Bunun için mağaza market çalışanları olarak sendikamızda buluşuyor, patronlara karşı birlikte mücadele ediyoruz. 

Haklarına göz dikilen, mobbinge maruz kalan tüm mağaza market çalışanı işçi arkadaşlarımızı da sendikasında birlikte mücadeleye davet ediyoruz.


İlişkili İçerikler