Açıklamalarımız

Açıklamalarımız

A101 İşçisi Mağaza Market-Sen'le Yürüdü, Gasp Edilen Tüm Haklarını Kazandı

Eski A101 işçisi Gizem Gül’ün Mağaza Market-Sen ile birlikte verdiği hak mücadelesi kazanımla sonuçlandı. Fazla mesaiye mecbur bıraktırılan üyemizin mesai ücretleri dahi ödenmemiş, patron tarafından istifaya zorlanmış, tazminat hakları gasp edilmişti. Ancak sendikasıyla yürüyen Gizem Gül, tüm haklarını kazandı. a1091232339815.webp

Gizem Gül ile ilk olarak Tanzim Market’te çalışırken tanışmıştık. Tanzim Market patronları “iflas ettiklerini” öne sürerek marketleri boşaltıp, işçi ücretlerini ödemekten kaçmaya çalışıyordu. Ancak Mağaza Market-Sen’de örgütlenen Tanzim Market işçileri örnek bir mücadele sergileyerek tüm haklarını birliğiyle kazanmıştı.

Arkadaşımız Gizem, önceki işyerinin iflasından sonra girdiği A101’de pandemi sürecinde çalışırken 3 ay boyunca her gün en az 10 saat çalıştırıldı. Bu süre boyunca sadece 1 gün izin kullanabildi. Mağaza sorumlusu olan arkadaşımız, çalışırken envanter sayımlarında en az 15 saat mesai yaptı. Başka mağazaların envanter sayımlarına da gönderildi.

Fazla çalışmasına rağmen mesai ücretleri ödenmeyen Gizem, kasa açıklarını kendi cebinden ödemek zorunda bırakıldı. A101 bölge sorumlusu tarafından, istifa yazmaya zorlandı. Yazmazsa haklarını alamadan işten atılacağı, yazarsa işine devam edeceği söylendi. İşçinin tarihsiz olarak istifası alındı. Bu olayın ardından iş yerinde rampadan düşerek yaralanan Gizem, 10 gün rapor aldı. Raporunun bittiği gün, A101 tarihsiz olarak aldığı istifayı işleme koydu. İşçinin kıdem tazminatını gasp ederek iş akdine son verdi.

2021 yılında başlayan dava süreci bugün sonuçlandı. Mahkeme, Gizem’i istifaya zorlayan A101 patronlarının gasp ettiği tüm haklarını ödemesine karar verdi. Sürecin başından sonuna kadar sendikası Mağaza Market-Sen ile hareket eden arkadaşımız, tüm haklarını kararlı bir mücadele sonucunda kazandı. 

Üyemiz Gizem Gül’ün kazanımla sonuçlanan davası, market işçilerinin A101 patronlarına karşı kazandığı ilk dava oldu. Bu kazanım sadece Gizem'in değil, birliğini sağlayan sendikasında örgütlenip, birlikte mücadele eden tüm market işçilerinin neler başarabileceğini gösterdi.  Bu örgütlülük sağlanırsa işçiler uzun dava süreçlerine mecbur kalmadan da emeklerinin karşılığını alabilir. 

Bugün ülkemizde market işçileri fazla çalışmaya zorlanıyor, patronların “az işçiyle çok iş” baskısına maruz kalıyor, mesai ücretleri ve kıdem tazminatları gasp ediliyor. Buna itiraz edenler ise mobbing görüyor veya işten çıkarılıyor. 

Tüm zincir marketlerde neredeyse kölelik koşullarında çalışan market işçilerinin bu sömürüye karşı öfkeleri var. Ancak bireysel öfke marketlerdeki sömürü koşullarını ortadan kaldırmaya yetmiyor. Hiçbir market işçisi kötü koşullarda, düşük ücret ve baskı ile çalışmak zorunda değil.

Üyemiz Gizem Gül'ün mücadelesinin ispatladığı gibi hiçbir market işçisi yalnız kalmak zorunda değil. 

Market işçileri sendikalarında birleşmeli, çalıştıkları yerdeki işçi arkadaşlarını da örgütlemeli. 

Market işçilerinin örgütlülüğünü tüm ülkede büyütmeye devam edeceğiz. 
Zincir marketlerde kölelik düzenine birlikte son vereceğiz. 

Mağaza Market-Sen
A101 İşçileri Koordinasyonu


İlişkili İçerikler