Açıklamalarımız

Açıklamalarımız

Tüm Migros işçileri Mağaza Market-Sen’le 1 Mayıs’a!

1 Mayıs işçi sınıfının, emekçilerin birlik ve mücadele günüdür. Ne patronların ne sarı sendikaların gücü, market işçilerini 1 Mayıs alanlarından koparmaya yetmez. migross230520161.webp

Migros patronları işçilerin 1 Mayıs’a katılma hakkını gasp ediyor. Migros işçilerinden aldığımız bilgiye göre yetkili sendika Tez Koop-İş ise hak gaspına göz yumuyor. Sendikayla patron arasındaki uzlaşmaya göre yalnızca sendika temsilcileri Maltepe’deki 1 Mayıs mitingine katılabilecek. Diğer işçiler ise 1 Mayıs’ta çalışmama hakları gasp edilerek iş başı yaptırılacak. Emekçilerin mücadele gününde sömürü çarkı dönmeye devam edecek.

Market işçileri 1 Mayıs’a binbir türlü sorunla giriyor. Yükselen ekonomik kriz, hayat pahalılığı patronları vurmuyor. Onlar marketlerde az işçiyle çok iş yaptırmaya, işçilere mobbing uygulamaya, ücretsiz izin dayatmaya devam ediyorlar. Kârlarına kâr katıyorlar. Sarı sendikalar kapalı kapılar ardında imzalanan toplu iş sözleşmeleriyle işçilerin sefalet ücretlerine mahkum edilmesine göz yumuyor. Krizin de hayat pahalılığının da tüm yükü, her gün yaşamı var eden emekçilerin sırtına yükleniyor.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi, Migros patronları işçileri 1 Mayıs alanlarından, birlik ve mücadele gününden koparmak için elinden geleni ardına koymuyor. Market işçilerinin 1 Mayıs’a katılmasına engel oluyor. Yetkili Tez Koop-İş sendikası temsilcileri de patronların bu politikasının uygulayıcısı oluyor.

1 Mayıs işçi sınıfının, emekçilerin birlik ve mücadele günüdür. Ne patronların ne sarı sendikaların gücü, market işçilerini 1 Mayıs alanlarından koparmaya yetmez. 

Mağaza Market-Sen olarak tüm Migros işçilerini 1 Mayıs’ta Mağaza Market-Sen kortejine katılmaya, birlik ve mücadelelerini meydanlara taşımaya davet ediyoruz. 

Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!
Yaşasın market işçilerinin birliği!
Yaşasın 1 Mayıs!

Mağaza Market-Sen
Migros İşçileri Koordinasyonu


İlişkili İçerikler