Eylemlerimiz

Eylemlerimiz

Tanzim Market İşçileri, Maaş ve Tazminat Alacakları İçin Eylem Yaptı

Tanzim Market işçileri, ödenmeyen tazminat ve maaş alacakları için 1 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’da eylem yaptı. FBl8JvxWYAgwK-X221741560.webp

Tanzim Market merkez ofisinin bulunduğu Papirus Plaza önünde gerçekleştirilen eylemde “İşçiler maaşlarını alamazken; patron lüks plazalarda oturup, lüks otomobilleriyle geziyor. Burada adaletsizlik var” denildi.

 

Tanzim işçilerinin eylemine HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve Nurtepe Güzeltepe Dayanışma Ağı da destek verdi. İşçiler, "işten çıkarılan, istifa eden ve çalışmaya devam eden tüm çalışanların maaşları-hakları derhal verilene; işten atıldığı halde çıkış kodu 'istifa' olarak girilen işçilerin kodu düzeltilene; istifa ettiği halde çıkışı verilmeyen işçilerin çıkışı derhal verilene kadar" mücadele edeceklerini söyledi. 

 

"İŞÇİLER 2 AYDIR PARA ALAMIYOR"

Bugün Papirus Plaza önünde yapılan eylemde konuşan Mağaza Market Sen Örgütlenme Koordinasyonu üyesi Doğan Can Aras, "Tanzim market işçileri 2 aydır para alamıyor. Evine ekmek götüremiyor. Çocuğunu okula gönderecek, gönderemiyor. Patronların derdi belli; sıkışıklıklarını alın teri üzerinden telafi etmek istiyorlar. Öyle hukuk, işleyiş yok. Tanzim işçileri haklarını son kuruşuna kadar alacak" dedi.

 

26 Ağustos günü bu işletmenin yeni şube açtığını gördüklerini belirten Aras, şunları söyledi:

 

"Bu şirket iflasa sürükleniyormuş. Bu şirket iflasa sürüklenirse, işçilerin alacağı ne olacak? Çalışma Bakanlığı, İŞKUR harekete geçecek mi? Türkiye’de marketlerin kıyasıya rekabeti var. Bu rekabette işçiler ya işten atılıyor ya hakları gasp ediliyor ya da baskı altında çalıştırılıyor. İşçiler maaşlarını alamazken; patron lüks plazalarda oturup, lüks otomobilleriyle geziyor. Burada adaletsizlik var. Adalet Bakanlığı nerede? Mağaza Market Sendikası hukuki ve siyasi olarak bu işin peşinde olacaktır.

 

Şirket ne zaman isterse işçilerin hakkını o zaman verirmiş? İşçiler gece gündüz bu marketlerde çalıştılar. Peki, siz de o lüks plazalardan, otomobillerden vazgeçip; işçilerin hakkını ödeyecek misiniz? İşçilerin kiralarını, faturalarını, borçlarını ödeyemediği pek çok hikayesi var. Peki, patronun tek bir gün parasız kaldığına dair bir hikâye var mı? Elbette yok. Burada sadece işçilerin mağduriyeti yok; aynı zamanda işçilerin birliği, işçilerin mücadelesi de var. Mağaza Market-Sen her mağaza işçisinin kürsüsüdür. Bugün Tanzim Market işçileri birlik olarak, umutsuzluğun kalelerini yıkmaya başladılar.”


İlişkili İçerikler