Eylemlerimiz

Eylemlerimiz

Esenler’de Muhammet Ali Yaşar İçin Yürüdük

İstanbul Esenler’deki A101’de ihmaller sonucu çıkan yangında hayatını kaybeden Muhammet Ali Yaşar için basın açıklaması ve yürüyüş gerçekleştirdik. Sendika üyelerimiz tarafından yapılan eyleme Esenler halkı da katıldı. marsen224445529.webp

 

Esenler’de bir A101 şubesinde çıkan yangında yaşamını yitiren Muhammet Ali Yaşar için eylem gerçekleştirdik. Sendika üyelerimiz “Bu mağaza açılmayacak! A101 patronları hesap verecek!” diyerek Yaşar’ın öldüğü mağazaya şerit çekip fotoğraflarını astı. Muhammet Ali Yaşar, 18 Haziran günü, ihmaller sonucu mağazada çıkan yangında hayatını kaybetmişti.

 

“EMEKÇİ HALKIN ÇOCUKLARI SAHİPSİZ DEĞİL!”

 

Yaşar’ın öldüğü mağaza önündeki Açıklamada konuşan İşçi Hareketi Koordinasyonu Sözcüsü Nurseli Gözüaçık, “Buradaki panolar arızalıydı. Çalışan işçiler defalarca dile getirdiler; buradaki sorunu çözün dediler. Ancak çözmediler. Muhammet Ali Yaşar 18 Haziran sabahı bu mağazayı tek başına açmak zorunda kaldı. Neden? Çünkü A101 az işçiyle çok iş politikası yürütüyor” dedi.

 

Ardından Mağaza Market-Sen üyesi işçiler, mağazanın önüne şerit çekti ve kapalı kepenklerin üzerine Muhammet Ali Yaşar’ın fotoğraflarını astı. Bölgede bulunanlar ve evlerinin penceresinden izleyen Esenler sakinleri alkışlarıyla eyleme destek verdi. Nurseli Gözüaçık, “Emekçi halkın çocukları sahipsiz değil, bu memlekette işçinin, emekçinin, örgütü var. Sendikası var. Mağaza Market-Sen var. Biz buradayız. Muhammet Ali Yaşar’ın hesabını A101’den soracağız. O patronlar hesap verecekler.” şeklinde konuştu.

 

“MUHAMMET ALİ’Yİ ARAMIZDAN ALAN A101 PATRONLARIDIR, DENETİMSİZLİKTİR”

 

Mağaza Market-Sen adına açıklama yapan Doğan Can Aras, “Muhammet Ali Yaşar, arkamızda gördüğünüz yanmış mağazanın deposunda tüm ihmaller üstü örtülerek hayatını kaybetti. Kurulduğumuz günden bu yana A100 marketlerinde bu ihmallerin olduğunu anlattık. Bu ihmallere çözüm üretmek adına ne bu şirket harekete geçti ne de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” diye konuştu.

 

Yangın çıkan şubedeki ihmallere dikkat çeken Aras, “3 yıldır bu mağazada arızalı olan, bakımı yapılmayan elektrik panoları eğer onarılsaydı, depoda ürünler düzenli bir şekilde bulunsaydı ve yangın kapısı kapalı olmasaydı bugün Muhammet Ali Yaşar aramızda olurdu. Muhammet Ali Yaşar’ı aramızdan alan A100 patronlarıdır, denetimsizliktir” ifadelerini kullandı.

 

“HAPİS YATARAK, CEZA ALARAK HESAP VERSİNLER”

 

Eylemde, Muhammet Ali Yaşar’ın yakınları da vardı. Yaşar’ın teyzesi, mikrofonu eline alarak “Hesap versinler. Ceza alarak, hapis yatarak Muhammet’imin kanını ödesinler. Ceplerini doldurmasınlar, taraf tutmasınlar, bir gün onların da başına gelir. Bu ihmalkarlığı bilen varsa çıksın insanca söylesin. Muhammet bugün bizi yaktı, bir gün onlar da yanacak.” dedi.

 

 

Yaşar’ın yaşamını yitirdiği mağazanın önündeki açıklamanın ardından sendika üyeleri, Esenler’da bulunan bir başka A101 mağazasına doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe Esenler halkı ve Muhammet Ali Yaşar’ın yakınları da katıldı.Yürüyüş boyunca “Muhammet’in katili A101 patronu!”, “Katil A101 hesap verecek.”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni” sloganları atıldı.

 

“KAN EMİCİ PATRONLARIN SALTANATINA SON VERECEĞİZ!”

 

Bu şube önünde de İşçi Hareketi Koordinasyonu Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Nurseli Gözüaçık, “Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, duy burayı! Denetim mekanizmaları işletilecek. A101’in her mağazasında işçiler sendikalarıyla buluşacaklar, örgütlenecekler, birliklerini kuracaklar.” dedi.

 

Gözüaçık, tüm market işçilerine seslenerek, “Beklemeyelim kardeşler! Harekete geçme vakti geldi. Örgütleneceğiz, birliğimizi kuracağız ve bu kan emici patronların saltanatına son vereceğiz.” şeklinde konuştu.

 

“MUHAMMET’İN KİŞİSEL EŞYALARI VE TELEFONU NEDEN A101 YÖNETİCİLERİNDE?”

 

Bu şube önünde Muhammet Ali Yaşar’ın yakınları polisle tartıştı. Bir yakını polise “Muhammet’in kişisel eşyaları ve telefonu neden A101 yöneticilerinde?” diye sordu.


İlişkili İçerikler