Eylemlerimiz

Eylemlerimiz

Sakarya Hakmar’da Kod 46 yalanıyla işten atılan üyemiz için basın açıklaması gerçekleştirdik

Hakmar'ın Sakarya Erenler'de bulunan şubesinde bir market işçisine son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri zorla dizdirdiler. Market işçisi sendikalı olduktan sonra Kod 46 yalanıyla işten çıkardılar. photo_2022-06-05_16-41-19-1140x694225129322.webp

Sakarya Erenler’de bulunan Hakmar, market işçisi sendikalı olunca Kod 46’yla haksız yere işten çıkardı. Üyelerimizle birlikte, işten atılan üyemize sahip çıkmak için Hakmar’ın Sakarya Erenler şubesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdik.

 

Hakmar önünde gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasında, işten atılan üyemiz şunları söyledi:

 

“Şahsıma yapılan bu operasyonda tepeden tırnağa onay veren herkes sorumludur. İşten çıkarılmamın asıl sebebi, bölge sorumlusunu insan kaynaklarına şikayet etmem ve denetimde ceza kesilen mağazada çalışıyor olmamdı. İş akdimin sonlandırılmasındaki maddeler sadece bahaneden ve iftiradan ibarettir. “Zorla ve tehdit ile para istediğim, fire prosedürlerine aykırı hareket ettiğim” iddia edildi.

 

Beraber çalıştığım arkadaşlarıma “hakaret ettiğim ve tehdit ettiğim” iddia ediliyor. WhatsApp üzerinden yazışmalarımız mevcut, kamera kayıtları ortada. Böyle bir durumun söz konusu olmadığını ispatlayabilirim. Şikayet edildiğim için görevimden alındığım söylendi. Peki sözde Bölge Müdürü Yakup Buladı’yı İnsan Kaynakları’na şikayet mailimden tam bir hafta sonra neden işten çıkarıldım? Şikayet edilmemle, şikayet etmem arasındaki zaman farkı çok az. Kendisinin bir özelliği mi var? Sadece bir Bölge Müdürü değil mi? Veya gerçekten de herkesin de bildiği gibi işçileri iftira ile işten çıkarmak gibi bir görevi mi var? SKT’li ürünler için bir çırpıda fiyat aldırıp zorla sattıran Yakup Buladı prosedürleri göz ardı ediyor. Fakat denetimde bu durum ortaya çıktığında bizler bir çırpıda işimizden ediliyoruz. Delilsiz asla konuşmam, yalan beyanda asla bulunmam. Mağaza Market Sendikası ile birlikte hukuki süreci başlatıyoruz. Bu işin peşini asla bırakmayacağım.

 

Hala çalışmakta olan arkadaşlarıma da bu uyarıları yapmadan edemem. Bir gün siz de aynı duruma düşürülebilirsiniz. Haksız iftiralarla iş akdiniz tazminatsız olarak feshedilebilir. Gereken önlemleri almamız gerekiyor. Birlik olalım, bu haksız gidişata hep birlikte son verelim. Patronlara ve patron yanlısı olanlara asla sırtınızı dayamayın. Asla bir sonuç alamayacaksınız, aksine zarar göreceksiniz.”

 

Sendika temsilcimiz tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

 

“Üyemiz Şener Demir, son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri raflara dizmeye zorlandı. Suç kimin sorarsanız suç son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri işçiye dizmesini talimat veren bölge sorumlusunundur. Bunun önünü açan tüm Hakmar yönetiminindir. Şener Demir, sendikamıza üye olup, Sakarya’daki örgütlenmemizi güçlendirmek için çalışmalara başladığının 5. gününde işten atıldı. SKT’li ürünlerle ilgili tek bir tutanak yokken, üyemiz sendikalı olduktan sonra Kod 46 bahanesiyle işten atıldı. Madem bu büyük bir suçtu, neden arkadaşımızın sendikalı olmasını beklediniz? SKT’li ürünler bahane. Hakmar yönetimi esas olarak hakkını arayan, sendikalı olan işçilerin önünü kesmeye çalışıyor. Hakmar yönetimi dinlesin. Buna izin vermeyeceğiz. İşçileri Kod 46 yalanıyla işten atamayacaksınız. Hakmar işçilerinin sendikalı olmasını engelleyemeyeceksiniz. Hakmar, A101, Şok, Bim ve tüm zincir marketler bundan vazgeçecek. Üyemizin 5 yıllık kıdem tazminatını vereceksiniz. Hak gaspından vazgeçeceksiniz.”


İlişkili İçerikler