Eylemlerimiz

Eylemlerimiz

Tanzim Market İşçilerinden Konkordato Komiserlerine Kırmızı Kart

Tanzim Market işçileri, Ücret Garanti Fonu’ndan “kamu kaynaklarını zarara uğratmamak” adına yararlanamayacaklarını anlatan konkordato komiserlerine kırmızı kart gösterdi. FEvHVHaXsAYM_cM225208939.webp

2 aylık maaşları, fazla mesai, yol, yemek ücretlerini alamayan işçiler, Mağaza Market-Sen Tanzim Market İşçileri Koordinasyonu olarak 21 Kasım 2021 tarihinde Gaziosmanpaşa Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Mağaza Market-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Doğan Can Aras, “Konkordato komiserlerinin tutumuna karşı kırmızı kart gösteriyoruz” dedi.

 

Aras’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

 

Tanzim Market işçileri çalıştı, emek verdi; hakları gasp edildi. Şimdi patronları ortada yok. Şirket konkordato ilan etti. Konkordato komiserleri bize ne dedi biliyor musunuz? Batan şirketin çalışanlarının parasını kamunun, devletin kasasından ödeyemeyiz. Neden, çünkü devlet, hakları gasp edilen işçilerin parası o fondan ödenirse zarar ediyormuş. 

Bizler buradan Mağaza Market-Sen olarak sesleniyoruz: İflasta da konkordatoda da işçilerin yanında olun.

Basın açıklamasında konuşan Tanzim Market işçileri haklarını istediklerini ve alana kadar da mücadele edeceklerini belirttiler. İşçilerin konuşmalarından satır başları şu şekilde:

2 aydır Tanzim Market’te çalışıyordum. Buradan patronlara sesleniyorum, kalan haklarımı istiyorum. 

Bizi bugün yarın diyerek sürekli oyaladılar. Bir akşam 48 mağazayı kapatıp kaçtılar. Buradan herkese sesleniyoruz, biz hakkımızı istiyoruz.

Bu kadar işçiyi 2-3 ay çalıştırdınız, mağdur ettiniz. Parasını vermemek içinde 2-3 ay beklettiniz. Biz buradayız, davamızın arkasındayız. Ya paramızı verirler ya da verirler.

İşçi Hareketi Koordinasyonu adına konuşan Nurseli Gözüaçık tüm yetkili makamları göreve çağırdı. Gözüaçık “Tanzim Market işçileri çalıştılar, emek verdiler ama alın terlerinin karşılığını alamadıklar. Buradan tüm bakanlıklara, tüm yetkili makamlara sesleniyoruz. Tanzim Market işçilerinin alacaklarının Ücret Garanti Fonu’ndan derhal ödenmesi gerekir.” dedi.

Tanzim Market işçilerinin Gaziosmanpaşa Meydanı’nda gerçekleştirdiği eyleme Devrimci İşçi Partisi, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, KHK ile işinden atılan bir çalışan ve Emekçi Hareket Partisi katıldı.

Devrimci İşçi Partisi adına konuşan Levent Dölek işçilerin alacaklarının Ücret Garanti Fonu’ndan karşılanmasına engel olunmasına tepki göstererek, “Geçmediğimiz köprülerden, yatmadığımız hastanelerden müteahhitlerin kasasına hortum bağlayanlar işçilerin gasp edilen hakları için ‘kamu zararıdır’ diyemez, kabul etmiyoruz” şeklinde ifade etti.

KHK ile işinden atılan bir çalışan da eylemde konuşma yaparak, “Bir araya gelip sesimizi yükseltirsek sesini çıkarmayı bekleyen birçok kişi ile emeğin, işçinin haklarının geçtiği günleri kazanabiliriz” dedi.


İlişkili İçerikler